מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:050-6212329
משרד החוקר הראשי

האוויר אותו נושמים בטיסה

מקורו של אוויר בתא הנוסעים הוא באוויר האטמוספרי של גובה הטיסה. אוויר זה נדחס על ידי מדחסי הלחץ הנמוך במנוע (NI) ומוזרם מהם, בלחץ גבוה, אל מערכות מיזוג האוויר המזרימות אותו לתוך תא הנוסעים. בשליטה מתא הטייסים משחררים שסתומי ה-Outflow Valve חלק מאוויר זה חזרה לאטמוספרה ובכך נקבע הלחץ בתא הנוסעים.

הרכב הגזים בתא הנוסעים מתכונתי להרכבם באטמוספרה החופשית. אוויר זה יבש מאוד ועלול לתרום גם להתפתחות "פקקת ורידים".

בטיסה מסויימת, כמות החמצן מסוג O2, הזמינה ליושבים במטוס, עלולה להיות נמוכה מהערכים שצוינו. לתופעה זו מספר סיבות אפשריות:

א. החמצן כבד מהחנקן - מקובל לראות את שכבת האטמוספרה, כהומוגנית ביחסי הגזים שבה, זאת, למרות העלייה בגובה וההבדלים במשקלים המולקולאריים של החמצן לעומת החנקן, אדי המים ושאר הגזים. תופעה זו נוצרת בגלל הערבול המכני התמידי שלה.

עם זאת, בשכבת הסטרטוספרה השקטה משתנים יחסים אלה באופן אקראי. הרכב החמצן עלול לרדת והרכב החנקן עלול לעלות עם העלייה לגובה, באזורים גיאוגרפיים שונים, בתקופות שנה שונות, ולאורכה של היממה, בגלל ההבדל במשקליהם המולקולריים. חנקן-28 (N2 ), חמצן-32 (O2 ) ונטייתם של הגזים להתארגן בשכבות על פי משקליהם המולקולריים והאטומריים. לשינויים אלה השפעה משמעותית על חולים.

סוגי החמצן – היחס בין חמצן מולקולארי (O2) היפה לנשימה, למחזור הדם ולחמצון הרקמות בגוף, לבין חמצן אטומרי (O) ואוזון (O3) שאינם כאלה, משתנה לרעת הראשון, ככל שעולים בגובה ובעיקר בשכבות הגבוהות של הטרופוספרה, בטרופופוזה ובסטרטוספרה, בקווי רוחב שונים ובשינויים עונתיים ויומיים.

שכבות אלה, ובעיקר הסטרטוספרה אופייניות לטיסה בגבהים שבהם אנו משייטים.

ב. מניפות המחזור – Recirculation Fans. ברוב מטוסי בואינג המוטסים כיום מותקנות מניפות מחזור אוויר במערכת סגורה. תפקידן לסייע בהקטנת תצרוכת הדלק, הארכת חיי רכיבי המערכת והקטנת עלויות תפעולה. מיחזורו של האוויר בתא הנוסעים מקטין את אחוז החמצן בתערובת ומגדיל בה את אחוז ה-CO2. תופעה זו מחמירה ככל שהטיסה מתקדמת וככל שבתא יש יותר נוסעים. איכות האוויר הגרועה ביותר תתקבל לקראת סופה של הטיסה ובתחילתה של ההנמכה: שסתומי ה-Outflow Valve נסגרים, כמות האוויר הטרי המוזרמת מהמנועים מזערית, אחוז ה - CO2 בתערובת מרבית ונמשך מיחזורו של האוויר.

מעבר ליחסים הגרועים שבין החמצן ל-CO2 באוויר של תא הנוסעים, מתרבים באוויר זה עם התקדמותה של הטיסה, חומרים מזיקים, רעילים וגורמים מפיצי מחלות. נראה, כי הפסקת מניפות המחזור והפעלת ה-PACKS למצב HIGH עשויה לשפר את איכות אוויר בתא הנוסעים.

 

עודכן לאחרונה: שני, 30 אוגוסט 2010 13:37

 

הודעות החוקר הראשי

רביעי, 10 יולי 2019
התפרקות צמיג בעת ריצת המראה ונחיתת החירום (דוח 54-19)
מס' הודעה: 1310 | מידע על אירוע בטיחותי (הודעת החוקר הראשי) מס' 54-19, לתקרית שארעה בתאריך 1.7.2019, ל - BOEING 737-400 סימן רישום LZ-EBA, בשדה המראה - קלן, גרמניה (CGN/EDDK) בשדה הנחיתה - נתב"ג, ישראל (TLV/LLBG)
קרא עוד...התפרקות צמיג בעת ריצת המראה ונחיתת החירום (דוח 54-19)
רביעי, 03 יולי 2019
פגיעה בעץ בנחיתה ונפילה על המדרכה (דוח 53-19)
מס' הודעה: 1309 | מידע על אירוע בטיחותי (הודעת החוקר הראשי) מס' 53-19 לתקרית שארעה בתאריך 29.6.2019, למצנח רחיפה ברכס נתניה
קרא עוד...פגיעה בעץ בנחיתה ונפילה על המדרכה (דוח 53-19)
ראשון, 23 יוני 2019
פגיעה בחוטי חשמל בעת כיבוי שריפה (52-19)
מס' הודעה: 1308 | מידע על אירוע בטיחותי מס' 52-19, לתקרית חמורה שאירעה בתאריך 19/06/2019 למטוס כיבוי אש, אייר טרקטור, סימן רישום 4X-AFA, באזור ליפתא.
קרא עוד...פגיעה בחוטי חשמל בעת כיבוי שריפה (52-19)
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה