מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:050-6212329
משרד החוקר הראשי

תקשורת

חשיבות מערכת התקשורת בתעופה האזרחית של ימינו אינה מוטלת בספק. רהיטות הדיבור וצלילות התקשורת הינם מרכיבים חיוניים בבטיחות הטיסה.

על מנת להתניע את המנוע, להסיע את המטוס, לעמוד בתור להמראה, לקבל רשות להמראה, להתחיל בתהליכי טיפוס לגובה, להגיע לגובה השיוט ולבצע את סדר הפעולות שיובילו את המטוס בבטיחות ליעדו, חייב הטייס להיות מסוגל לקלוט הוראות מילוליות ממערכת הבקרה האווירית ולשדר אליה, כמו גם להשתתף בשיחות המתנהלות בתא הטייס בין אנשי הצוות.

במובן זה, צריך לקחת בחשבון לא רק את רהיטות הדיבור הפיזיולוגית, בסביבה רועשת, אלא גם את טיב השמיעה בתנאי פעולה שונים, שבהם תשומת הלב נדרשת לקלוט גירויים רבים בעלי חשיבות עליונה.

הפרעה ברהיטות הדיבור ובקשר, אשר יכולה להיגרם מערכים גבוהים של רעש בתדרים מסוימים, מהווה בעיה חמורה, שעלולה למנוע מאנשי הצוות לתקשר ביניהם ישירות במערכת הקשר הפנימית והיכולה אף להפריע לתקשורת הקולית בין הקרקע למטוס.

כאשר עולים ערכי לחץ הקול בתא הטייס ובמערכות הקשר, צריך להגביר את עוצמת הקול במערכת הקשר על מנת להצליח לתקשר בסביבת הרקע הרועש. בעיקר אם ההפרעה נעשית קיצונית ומשפיעה על רהיטות הדיבור בצורה שלילית, או אובדת לגמרי.

תופעה זו מהווה מעין "הסתרה שמיעתית", או "השתקה" הנמשכת כל עוד קיים הרעש. התופעה מייצגת את אי יכולתה של מערכת השמיעה להפריד בין המרכיבים הטונליים השונים והיא נוטה להיות חמורה ביותר, כאשר התדרים הסותרים דומים.

מלבד בקרת מקורות הרעש, צריך להתאמץ ולהגביל את כניסת הרעש למערכת הקשר. אפשר לשפר זאת באמצעות בחירת מערכת קשר מתקדמת ובאמצעות שימוש ברשימת מילים מיוחדות, השגורות בעולם התעופה, כך שהמאזין יוכל לִצפות מראש את הֶקשר ההודעה.

מלבד מקורות רעש אופייניים הנובעים מהמנוע ומהמבנה האווירודינמי של המטוס, יכול להיווצר רעש על ידי מערכת מיזוג האוויר, ציוד אלקטרוני של תא הטייס, סוגים מסוימים של וסתי חמצן, וכמובן על ידי נשימותיו של האדם המדבר למיקרופון "חי". דרגת ההפרעה תלויה בתדרים ובחוזק היחסיים של הקול/הטון, וברמת רעש הסביבה.

כדי להנחות את הבוחן הרפואי בהערכה נכונה של מועמדים לקבלת רישיון טיס, עומדת לרשותו סדרה של בדיקות דיבור, המבוצעת בתנאי רעש, כמו גם רעש תעופתי, שאופיין במיוחד לצורכי הבדיקה.

עודכן לאחרונה: שלישי, 31 אוגוסט 2010 11:17

 

הודעות החוקר הראשי

רביעי, 21 אוגוסט 2019
תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
מס' הודעה: 1319 | מידע על אירוע מספר 64-19, לתאונה שאירעה בתאריך 18/08/2019 למרחף באתר ארסוף
קרא עוד...תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
רביעי, 21 אוגוסט 2019
נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
מס' הודעה: 1318 | מידע על אירוע בטיחותי מס' 60-19, לתאונה שאירעה בתאריך 27.7.2019 לאז"מ זודיאק, סימן רישום 4X-HTM, ליד קיבוץ האון
קרא עוד...נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
שני, 19 אוגוסט 2019
הפסקת השימוש במנחת רבדים
מס' הודעה: 1317 | הפסקת השימוש במנחת רבדים - הודעת בטיחות
קרא עוד...הפסקת השימוש במנחת רבדים
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה