מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:050-6212329
משרד החוקר הראשי

תבניות מטרידות

קיימים גורמים רבים, שעשויים להשפיע על משך השינה שלנו ועל איכותה, ולהם חלק חשוב בקביעת מחזורי הקיצה/שינה ומחזורי הערנות. הגורם החשוב ביותר הוא אולי מעגל השינה (Circadian Rhythm) שלנו, המבוקר על ידי מנגנון ההצלבה התאית של המוח האנושי.

השעון הביולוגי מרטט במשך תקופה של 24 שעות, ומשפיע בכך על מספר משתנים גופניים, ביניהם טמפרטורת הגוף, העיכול, תפקוד המערכת החיסונית, סינתזה של ה-DNA, פעולות הריכוז, הפעולות הפסיכו-מוטוריות וכן על מחזורי השינה/יקיצה שלנו. עבור אנשים שהשעון הביולוגי שלהם נחשב "רגיל", התקופה שבה ביצועיהם, ערנותם ומצב רוחם נמוכים, מתרחשת פעמיים ביום – בין השעות 3 ל-5 אחרי הצהריים, ושוב בין השעות 3 ל-5 לפנות בוקר.

כאשר אנו עוברים לאזור זמן אחר, או משנים את לוח הזמנים שבוא אנו עובדים, משתבש הסנכרון של מעגל השינה שלנו, ועשויים לעבור כמה ימים, או שבועות עד שהגוף מתאים את עצמו לשינוי, כאשר למחזור האור/חושך המקומי יש השפעה חזקה ביותר על כך.

לרוב, בתום פרק הזמן של השינה שלנו, התעוררותנו היא מתוך שינת תמ"ע. אם אנו מתעוררים משינה עמוקה, בשלבים השלישי או הרביעי של מחזור השינה, אנו עשויים לסבול ממה שקרוי "התמדת שינה", המאופיינת באי התמצאות וחוסר יציבות, ואז אנו מוצאים שקשה לנו לתפקד כרגיל. בכל פעם שחלה הפרעה בתבניות השינה הרגילות שלנו, או כשהן מתקצרות, חלים שינויים גם במחזור השינה הבא שלנו, וזאת כדי לפצות עבור האובדן של שעות השינה.

כפי שד"ר הייטמאן מסביר, "משכו של כל מחזור שינה אינו משתנה, אבל הרכבם של מחזורי השינה עשוי להשתנות. אם האדם סובל מאד מחוסר שינה, הרי שמשכם של שלבים שלוש וארבע של מחזור השינה עשויים להתארך, ודבר זה עשוי לקרות על חשבונה של שינת התמ"ע". לדברי, "תמ"ע קשורה בצורה כלשהי לפעילות הנפשית, אבל אין זה לגמרי ברור כיצד פועלים היחסים ההדדיים. אם מישהו ישן רק שלוש או ארבע שעות, הוא יוצר לעצמו חסך בשינת תמ"ע, והפחתה זאת בשינת התמ"ע עשויה לפגום ביכולת הלמידה". זהו רק קצה הקרחון, כאשר מדובר בהשפעות הכלליות.

מחזור ערות-שינה בטמפרטורת גוף בתחום הנורמאלי

עודכן לאחרונה: שלישי, 31 אוגוסט 2010 11:54

 

הודעות החוקר הראשי

רביעי, 21 אוגוסט 2019
תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
מס' הודעה: 1319 | מידע על אירוע מספר 64-19, לתאונה שאירעה בתאריך 18/08/2019 למרחף באתר ארסוף
קרא עוד...תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
רביעי, 21 אוגוסט 2019
נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
מס' הודעה: 1318 | מידע על אירוע בטיחותי מס' 60-19, לתאונה שאירעה בתאריך 27.7.2019 לאז"מ זודיאק, סימן רישום 4X-HTM, ליד קיבוץ האון
קרא עוד...נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
שני, 19 אוגוסט 2019
הפסקת השימוש במנחת רבדים
מס' הודעה: 1317 | הפסקת השימוש במנחת רבדים - הודעת בטיחות
קרא עוד...הפסקת השימוש במנחת רבדים
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה