מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:
050-6212757
050-6212435
משרד החוקר הראשי
עמוד הביתפרסומיםהודעות החוקר הראשיכנס בטיחות של טייסי מנחת ראשל"צ התקיים ביום חמישי 17/11/2011

כנס בטיחות של טייסי מנחת ראשל"צ התקיים ביום חמישי 17/11/2011

כנס בטיחות של טייסי מנחת ראשון לציון ונציגי חה"א ובסיס פלמחים, נערך והועבר בהצלחה, בבסיס פלמחים.

יוזמה מקומית של קבוצת טייסי אולטרא-לייט ממנחת ראשון לציון שיצאה לפועל, בסוף חודש אוקטובר, שתכליתה לבקר במגדל הפיקוח של בסיס פלמחים ולשוחח עם הפקחים, הביאה לקיום כנס רחב שנטלו בו חלק נציגים רבים, צבאיים ואזרחיים, הקשורים לממשק פלמחים - מנחת ראשון לציון.

בשבוע האחרון של חודש אוקטובר 2011, סגר חה"א, למשך מספר ימים, את המרחב האווירי של שדה פלמחים בעקבות מה שהוגדר, כריבוי אירועי בטיחות של טייסי האולטרא-לייט, ממנחת ראשון לציון, באותו מרחב אווירי משותף. ההחלטה עוררה תרעומת רבה בקרב הטייסים ונראתה חריגה ולא מידתית, גם אצל גורמים בכירים ברשות התעופה האזרחית.
גורמים מקצועיים בתעופה האזרחית, בהנהלת העמותה ובתעופה הצבאית, איבחנו את סלע המחלוקת ומיקדו אותו בהבדלי הגישות בין שני סוגי התעופה, בהכרה חלקית של כל צד את הצד האחר, יחד עם חוסר ידיעה והעדר מודעות לצרכים ולבעיות של כל צד, בשימוש המשותף באותו מרחב אווירי.

לאחר מספר מפגשי הכנה, של נציגי הצדדים, התקיים ביום חמישי בערב, ה - 17 בנובמבר 2011, כנס בטיחות של טייסי אולטרא-לייט ממנחת ראשון לציון, לצד טייסים אחרים, כולל מהתעופה הכללית, באירוחו ובהשתתפותו של מפקד בסיס פלמחים.
בכנס השתתפו כמאה טייסים אזרחיים ובנוסף להם, עשרות נציגים אחרים מרשות התעופה האזרחית (רת"א), מחלקת הבטיחות של חיל האוויר (מבק"א), מפקדת יחידות הבקרה של חיל האוויר (מיח"ה 517), מפקדת בסיס פלמחים וטייסת תעופה, ועוד נוספים.

לאחר מספר מילות פתיחה של החוקר הראשי, שהנחה את הערב, ברכו מפקד הבסיס, ראש תחום תעופה ספורטיבית ברת"א ויו"ר העמותה, את עצם קיום הכנס. הציגו אחריהם נציגי הצדדים היבטים שונים של הנושא, ובכללם: נתיבי הכניסה והיציאה מהמנחת, צורכי התעבורה האווירית של טייסי המנחת, מגבלות המרחב האווירי והשימוש בו ולקחי חקירת תקריות חמורות, מהשנים האחרונות.

בחלק האחרון של הכנס העלו הנוכחים סוגיות ורעיונות בפני פורום נציגים של רת"א (תעופה ספורטיבית ותשתיות), מבק"א (בטיחות טיסה), נציג העמותה ומגש"מ בסיס פלמחים. בלטה בחלק זה של הכנס התחושה, שלצד חיזוק המשמעת הטיסתית והעמידה בכללי התעבורה שנקבעו, חובה לזרז תוכניות ומהלכים שיאפשרו לטייסי האז"מ להתאמן ולטוס "חופשי" יותר.
מאחר שלא הייתה הסכמה "טבעית" בכל הסוגיות שבמחלוקת, ולאור הבדלי הגישות בין התעופה הצבאית לבין התעופה האזרחית, נוצרה, אצל רוב המשתתפים, התחושה, שיש להמשיך במפגשים כאלה, באופן הדדי ולנצל את ההבנה ו"האינטימיות" שנוצרו, האחד אצל השני, כדי למצוא פתרונות, שלא רק יקלו על טייסי האולטרא-לייט, אלא שגם יחזקו את בטיחות כל המשתמשים במרחב האווירי המשותף.

משרד החוקר הראשי (מח"ר) מודה על הזכות שניתנה לו בארגון הכנס ובהעברתו, ומנצל את ההזדמנות להודות לכל אלה שנטלו בו חלק. המשרד יעמיד את שירותיו, ככל שיתבקש, על-מנת לקיים מפגשים נוספים בעתיד, לא רק במרחב המשותף פלמחים - ראשון לציון - תל נוף, אלא גם במרחבים משותפים, כמו: שדה תימן - בסיס חצרים ומנחת מגידו - בסיס רמת דוד.
 

הודעות החוקר הראשי

חמישי, 28 נובמבר 2019
בניסיון לחלוף מעל גשר הרכבת הסתחרר ופגע בקרקע (דוח 79-19)
מס' הודעה: 1323 | דוח חקירה בטיחותית ראשוני מס' 79-19, לתאונה שאירעה בתאריך 23/11/2019 למצנח ממונע רגלי, ליד לטרון
קרא עוד...בניסיון לחלוף מעל גשר הרכבת הסתחרר ופגע בקרקע (דוח 79-19)
רביעי, 27 נובמבר 2019
איבוד שליטה לאחר התנעה והתנגשות בהאנגר (דוח 78-19)
מס' הודעה: 1324 | דוח חקירה בטיחותית ראשוני (הפסקת חקירה) מס' 78-19 לתאונה שארעה בתאריך 23.11.2019 למנצח ממונע גלגלי, במנחת עין ורד.
קרא עוד...איבוד שליטה לאחר התנעה והתנגשות בהאנגר (דוח 78-19)
רביעי, 13 נובמבר 2019
הזדקרות בהקפה לפני נחיתה (דוח 76-19)
מס' הודעה: 1322 | דוח חקירה בטיחותית ראשוני (הפסקת חקירה) מס' 76-19, לתאונה שארעה בתאריך 2.11.2019, לאווירון זעיר מסוג P92 מס' רישום 4X-HMY, בנחל צניפים
קרא עוד...הזדקרות בהקפה לפני נחיתה (דוח 76-19)
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה