מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:050-6212329
משרד החוקר הראשי
עמוד הביתפרסומיםהודעות החוקר הראשימשרד החוקר הראשי יקיים השנה, בישראל, את המפגש החוקרים הראשיים של אירופה

משרד החוקר הראשי יקיים השנה, בישראל, את המפגש החוקרים הראשיים של אירופה

בימים האחרונים סיכמו ותאמו בניהם, ראשי הקבוצה של החוקרים הראשיים של אירופה (להלן: "קבוצת החוקרים") יחד עם החוקר הראשי של ישראל, כי המפגש הקרוב של אסיפת החוקרים הראשיים, ייערך בתל אביב, בסוף חודש יוני הקרוב.

קבוצת החוקרים נחשבת לאחת הקבוצות החזקות ב – ECAC, ועידת התעופה האזרחית האירופאית (להלן: "הוועידה האירופאית"), אם לא החזקה מבניהן.

המגעים המתקדמים להקמת הוועידה האזורית האירופאית, לתעופה האזרחית, החלו כבר בשנת 1953 וזו קרמה עור וגידים בסוף שנת 1955.  בוועידה האירופאית רשומות היום 45 מדינות-חברות, כולן, עפ"י תקנון הוועידה, הן מדינות אירופאיות.

קבוצת החוקרים הוקמה בשנת 1991 והיא מונה כיום, פרט לנציגי 45 המדינות החברות, חמש מדינות משקיפות: ארה"ב, קנדה, ברזיל, סינגפור וישראל, אשר הצטרפה לקבוצה רק לפני שנה.
למפגשי הקבוצה מוזמנים גם נציגים מארגוני התעופה הבינלאומית המובילים, כמו: ארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית (ICAO), ארגון פקוח הטיסה האירופאי (יורוקונטרול), ארגון חברות התעופה (IATA), ארגון הטייסים (IFALFA), יצרנית המטוסים האירופאית (AIRBUS) ועוד.
הקבוצה מקיימת בדרך כלל שני מפגשים בשנה, הנערכים כל פעם במדינה אחרת. המפגש הקרוב הוא ה - 37 במספר והוא יהיה הראשון שמתוכנן להתבצע במדינה שאינה מדינה - חברה, קרי מחוץ לאירופה.

קבוצת החוקרים האירופאית נחשבת לחזקה מאוד, לא רק בוועידה האירופאית אלא גם למול קבוצות אזוריות דומות בעולם, השפעתה על התקינה המקצועית התעופתית - גדולה, כמו גם בתחומים נוספים. מלבד המפגשים החצי-שנתיים של אסיפת החוקרים הראשיים מתקיימות גם קבוצות עבודה לבדיקה, ניתוח וקביעת עמדה מוסכמת, בנושאים שקבעה במפגשיה. עבודות אלו עומדות לשירותן, לא רק של המדינות שבקבוצה האירופאית, אלא גם לרשות הארגון הבינלאומי ICAO  ושאר המדינות.

אחת המטרות העיקריות והחשובות של קבוצת החוקרים האירופית, היא לפעול במשותף לקידום בטיחות התעופה ולסייע הדדית בתחקור אירועי בטיחות, בדגש לחקירה של אסונות תעופתיים.
הקבוצה החליטה לאחרונה לפעול ולממש יכולת מעשית להעמיד חוקרים בעלי ידע וניסיון, כמו גם משאבים ואמצעים הדרושים למדינה המוצאת עצמה מתמודדת עם הצורך להוביל חקירה של אסון תעופתי שהתרחש בשטחה.
בתקופה האחרונה מתקיימת בוועידה האירופית בדיקה של האפשרות והמשמעויות לצרוף 12 מדינות אזוריות, שאינן בקבוצות המדינות האירופאיות, ביניהן ישראל.
אין ספק שקיום מפגש אסיפת החוקרים הראשיים של אירופה בישראל היא עדות להערכה הרבה שיש לחוקרים המומחים האירופאיים למשרד החוקר הראשי ולחשיבותו ותרומתו להשגת יעדי קבוצה.
משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, רואה זאת לכבוד לקיים את המפגש הקרוב בישראל ויפעל לקיומו המוצלח והפורה של המפגש.
 

הודעות החוקר הראשי

שלישי, 18 יוני 2019
אובדן תקשורת והיעלמות כלי הטיס (48-19)
מס' הודעה: 1307 | מידע על אירוע בטיחותי מס' 48-19, לתאונה שאירעה בתאריך 12/06/2019 לרחפן רב להב מסוג פנטום 4, סימן רישום 4X-XJD באזור קיבוץ גונן
קרא עוד...אובדן תקשורת והיעלמות כלי הטיס (48-19)
שני, 17 יוני 2019
עדכון להתראת בטיחות שפרסם החוקר הראשי בתאריך 13.6.2019
מס' הודעה: 1306 | העדכון כולל כבר את התראת הבטיחות הדחופה שפורסמה
קרא עוד...עדכון להתראת בטיחות שפרסם החוקר הראשי בתאריך 13.6.2019
חמישי, 13 יוני 2019
התראת בטיחות דחופה בעניין תדלוק מטוסים בדלק 95 אוקטן
מס' הודעה: 1305 | במהלך החודש האחרון אירעו מספר אירועים של אובדן כוח מנוע במטוסים ממנחת ראשון לציון, אשר תדלקו את מטוסיהם בדלק 95 אוקטן, בתחנת הדלק של המנחת. חקירת החוקר הראשי העלתה, כי אחת הסיבות העיקריות, ברוב המקרים, נגרמה, בסבירות גבוהה, כתוצאה מהתופעה של "נעילת אדים".
קרא עוד...התראת בטיחות דחופה בעניין תדלוק מטוסים בדלק 95 אוקטן
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה