מדינת ישראלדיווח טלפוני מיידי על תאונה או תקרית חמורה 24 שעות ביממה:050-6212329
משרד החוקר הראשי
עמוד הביתפרסומיםהודעות החוקר הראשימשרד החוקר הראשי יקיים השנה, בישראל, את המפגש החוקרים הראשיים של אירופה

משרד החוקר הראשי יקיים השנה, בישראל, את המפגש החוקרים הראשיים של אירופה

בימים האחרונים סיכמו ותאמו בניהם, ראשי הקבוצה של החוקרים הראשיים של אירופה (להלן: "קבוצת החוקרים") יחד עם החוקר הראשי של ישראל, כי המפגש הקרוב של אסיפת החוקרים הראשיים, ייערך בתל אביב, בסוף חודש יוני הקרוב.

קבוצת החוקרים נחשבת לאחת הקבוצות החזקות ב – ECAC, ועידת התעופה האזרחית האירופאית (להלן: "הוועידה האירופאית"), אם לא החזקה מבניהן.

המגעים המתקדמים להקמת הוועידה האזורית האירופאית, לתעופה האזרחית, החלו כבר בשנת 1953 וזו קרמה עור וגידים בסוף שנת 1955.  בוועידה האירופאית רשומות היום 45 מדינות-חברות, כולן, עפ"י תקנון הוועידה, הן מדינות אירופאיות.

קבוצת החוקרים הוקמה בשנת 1991 והיא מונה כיום, פרט לנציגי 45 המדינות החברות, חמש מדינות משקיפות: ארה"ב, קנדה, ברזיל, סינגפור וישראל, אשר הצטרפה לקבוצה רק לפני שנה.
למפגשי הקבוצה מוזמנים גם נציגים מארגוני התעופה הבינלאומית המובילים, כמו: ארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית (ICAO), ארגון פקוח הטיסה האירופאי (יורוקונטרול), ארגון חברות התעופה (IATA), ארגון הטייסים (IFALFA), יצרנית המטוסים האירופאית (AIRBUS) ועוד.
הקבוצה מקיימת בדרך כלל שני מפגשים בשנה, הנערכים כל פעם במדינה אחרת. המפגש הקרוב הוא ה - 37 במספר והוא יהיה הראשון שמתוכנן להתבצע במדינה שאינה מדינה - חברה, קרי מחוץ לאירופה.

קבוצת החוקרים האירופאית נחשבת לחזקה מאוד, לא רק בוועידה האירופאית אלא גם למול קבוצות אזוריות דומות בעולם, השפעתה על התקינה המקצועית התעופתית - גדולה, כמו גם בתחומים נוספים. מלבד המפגשים החצי-שנתיים של אסיפת החוקרים הראשיים מתקיימות גם קבוצות עבודה לבדיקה, ניתוח וקביעת עמדה מוסכמת, בנושאים שקבעה במפגשיה. עבודות אלו עומדות לשירותן, לא רק של המדינות שבקבוצה האירופאית, אלא גם לרשות הארגון הבינלאומי ICAO  ושאר המדינות.

אחת המטרות העיקריות והחשובות של קבוצת החוקרים האירופית, היא לפעול במשותף לקידום בטיחות התעופה ולסייע הדדית בתחקור אירועי בטיחות, בדגש לחקירה של אסונות תעופתיים.
הקבוצה החליטה לאחרונה לפעול ולממש יכולת מעשית להעמיד חוקרים בעלי ידע וניסיון, כמו גם משאבים ואמצעים הדרושים למדינה המוצאת עצמה מתמודדת עם הצורך להוביל חקירה של אסון תעופתי שהתרחש בשטחה.
בתקופה האחרונה מתקיימת בוועידה האירופית בדיקה של האפשרות והמשמעויות לצרוף 12 מדינות אזוריות, שאינן בקבוצות המדינות האירופאיות, ביניהן ישראל.
אין ספק שקיום מפגש אסיפת החוקרים הראשיים של אירופה בישראל היא עדות להערכה הרבה שיש לחוקרים המומחים האירופאיים למשרד החוקר הראשי ולחשיבותו ותרומתו להשגת יעדי קבוצה.
משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, רואה זאת לכבוד לקיים את המפגש הקרוב בישראל ויפעל לקיומו המוצלח והפורה של המפגש.
 

הודעות החוקר הראשי

רביעי, 21 אוגוסט 2019
תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
מס' הודעה: 1319 | מידע על אירוע מספר 64-19, לתאונה שאירעה בתאריך 18/08/2019 למרחף באתר ארסוף
קרא עוד...תמרון חריף, איבוד שליטה והתרסקות (64-19)
רביעי, 21 אוגוסט 2019
נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
מס' הודעה: 1318 | מידע על אירוע בטיחותי מס' 60-19, לתאונה שאירעה בתאריך 27.7.2019 לאז"מ זודיאק, סימן רישום 4X-HTM, ליד קיבוץ האון
קרא עוד...נזק בפינוי לאחר נחיתה (60-19)
שני, 19 אוגוסט 2019
הפסקת השימוש במנחת רבדים
מס' הודעה: 1317 | הפסקת השימוש במנחת רבדים - הודעת בטיחות
קרא עוד...הפסקת השימוש במנחת רבדים
לכל הודעות החוקר הראשי
למעלה